Bekçilerin arazi çatışmasında mahkeme kararını verdi

Diyarbakır’da bir market içinde kendisi gibi emniyet bekçisi olan kuzenleri Kadri ve Hayri Kan’ı öldürdüğü için hakkında “Kasten öldürme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açılan Mehmet Kan’ın yargılanmasına ağır ceza mahkemesinde devam edildi.

Davanın ikinci duruşmasında savunması alınan sanık Kan, kuzenleriyle aralarında 50 yıl öncesine dayanan bir arazi anlaşmazlığından kaynaklanan husumet bulunduğunu ifade etti.

Sanık, yaptıkları anlaşmaya göre 27 dönüm araziden kendilerine 12 dönüm arazi verildiğini, sınırlarını 50 yıl önce belirledikleri araziyi ekip biçtiklerini, çevre duvarı çekerek meyve ağaçları diktiklerini söyledi.

Bir süre sonra kuzeni Hayri’nin kendisini tehdit ettiğini, arazide kendilerinin de hak sahibi olduklarını söylediğini, kaymakamlık ve milletvekillerinin arabuluculuk yapması üzerine araziyi bölme kararı aldıklarını, ancak kuzenlerinin buna yanaşmadığını belirten Mehmet Kan şöyle konuştu:

“ONLARDA SİLAHLI OLDUĞU İÇİN İKİSİNİ DE ÖLDÜRDÜM”

-Olay günü ben arkadaşım C.Y ile markete gittim. Hayri Kan arkadaşımı arayıp ‘Onun yanından ayrıl, biz onu vurmaya geliyoruz’ demiş. C.Y bunu bana söyledi. Markete girdiğimizde Kadri elini beline götürdü, C.Y onu durdurmaya çalıştı. 

-Çünkü onlar da benim gibi bekçidir. İkisi de bana küfrediyordu. Olayın şokuyla ne dediklerini hatırlamıyorum, üzerime gelmeyin dedim, beni öldüreceklerini düşündüğümden ve ellerini belinde gördüğüm için silahımı çektim.

-Silahları vardı. Korku ve panikle beylik silahımla ateş edip ikisini vurdum. Kuzenim Hayri ile aynı emniyet binasında çalışırdık. Çok pişmanım, keşke olmasaydı.

HTS KAYDINDAKİ GELEN ARAMA İFADESİNİ DOĞRULADI

Katil zanlısı Mehmet Kan ile birlikte olay günü markete giden arkadaşı C.Y tanık olarak alınan ifadesinde, marketteyken öldürülen Hayri Kan’ın kendisini telefonla aradığını doğrulayarak, “Bana Mehmet Kan’ın yanından ayrılmamı söyledi. Neden diye sorduğumda telefonu kapattı” dedi.

Market girişine doğru yürüdükleri sırada Hayri ve Kadri Kan’ın markete girdiğini, ölenlere engel olmak istediği sırada sanık Mehmet Kan’ın üzerindeki silahla kuzeni olan iki kardeşe hedef gözeterek ateş ettiği bildirildi.

Mahkeme, C.Y’nin telefon HTS kayıtları incelendiğinde cinayet saatinde ölenlerin kendisini aradığına dair gelen arama kaydı olduğunu belirledi ve savunmasının doğru olduğuna kanaat getirdi.

ÖLENLER SİLAHSIZ OLSA DA HAKSIZ TAHRİK VAR

Mahkeme, dinlenen tanık ifadeleri, marketteki güvenlik kamera kayıtları, geriye dönük HTS ve baz sinyal bilgileri ile toplanan deliller bir bütün olarak değerlendirildiğinde, öldürülen iki kardeşten kaynaklı haksız tahrik olduğunu belirtti.

Mahkeme, sanık ile ölen iki kardeşin amca çocukları olduklarını, Eğil İlçesinde arazi anlaşmazlığı nedeniyle halen görülmekte olan davadan dolayı aralarında husumet bulunduğunu, buna ilişkin Eğil İlçesinde tarafların birbirlerine karşı tehdit, yaralama, kişilerin huzur ve sükûnunu bozmak, hakkı olmayan yere tecavüz suçlarından davalar bulunduğuna dikkat çekti.

ÖNCE MÜEBBET SONRA 16 YIL HAPİS

Ölenlerden Hayri Kan’ın sanık Mehmet Kan’ın yanındaki arkadaşı C.Y’yi aradığına dair HTS kaydı dikkate alındığında, telefonu kapattıktan çok kısa bir süre sonra iki kardeşin de markete geldiklerini belirten mahkeme, marketin giriş kısmında karşılaşmaları üzerine C.Y’nin ölen kardeşleri engellemeye çalıştığı sırada çarşı ve mahalle bekçisi olan sanığın silahını ateşlediği belirtildi.

Ölenlerin üzerinden her ne kadar silah çıkmamış olsa da, ölen iki kardeşin sanığın arkadaşını olay öncesinden arayarak yanından ayrılmasını istemeleri nedeniyle ölenlerden kaynaklı ağır tahrik şartlarının oluştuğuna dikkat çekildi. 

Mahkeme bu nedenle sanık Mehmet Kan’ı önce iki kuzenini öldürdüğü için iki kez müebbet hapisle cezalandırdı, ardından cinayeti haksız tahrik altında işlediği ve pişmanlık duymasının da lehine takdiri indirim sebebi olarak kabul ederek cezayı her ölen için 16’şar yıl olmak üzere 32 yıla indirdi.

İYİ HAL İNDİRİMİ YOK

Mahkeme, sanığın geçmişi, sosyal ilişkileri, suç işlemeye yatkın olumsuz kişilik özellikleri, duruşmada pişman olduğunu belirtmiş olsa da, samimi olmadığı, indirimli ceza almak için bu yola başvurduğunu belirtti. 

Mahkeme, sanığın kardeş olan iki kuzenine yere düştükten sonra da defalarca ateş ettiği dikkate alındığında, mahkemede olumlu kanaat oluşmadığından hakkında iyi hal indirimini düzenleyen 62. Maddenin uygulanamayacağına oy birliğiyle karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir