En acımasız çetenin ABD lideri yakalandı

Dünyanın en acımasız suç örgütlerinde biri olarak bilinen, El Salvador merkezli MS-13’ün (Mara Salvatrucha) liderler kadrosunda yer alan ve ABD’den sorumlu olan üst düzey yöneticisi, Teksas’ta yakalandı.

Uluslararası suç örgütü MS-13’ün, ABD’deki suç faaliyetlerini yönetmekle suçlanan Cesar Humberto Lopez Larios, yargılanacağı New York’a sevk edildi. Larios’un New York’ta yargılanacağı Long Island’daki federal mahkemede, suçlu bulunması halinde ömür boyu hapis cezasıyla karşı karşıya kalabileceği belirtildi.

NARKO-TERÖRİZM İLE SUÇLANIYOR

Suç örgütü MS-13’ün ABD lideri olduğu iddia edilen Larios, uluslararası ve ulusal teröristlere maddi destek sağlamak, terör örgütü üyelerini saklamak, uluslararası terör eylemleri gerçekleştirmek için komplo kurmak, terörizmi finanse etmek ve narko terörizm komplosu ile suçlanıyor.

Larios, 2020 yılında New York’ta mahkemenin diğer suç ortaklarıyla birlikte hakkında hazırladığı iddianame sonrasında, FBI tarafından aranan en tehlikeli suçlular listesinde yer alıyordu. Larios’un, önümüzdeki günlerde New York’ta hakim karşına çıkartılacağı belirtildi. Larios’un, uluslararası MS-13 suç örgütünün üst düzey lider kadrosu olan Ranfla’nın da üyesi olduğu kaydedildi.

New York Doğu Bölgesi Başsavcılığı, Larios’un yakalanmasının ardından yaptığı açıklamada, son 20 yılda El Salvador, Meksika ve başka yerlerde aranan ayrıca hakkında yakalama kararı sonrasında üç yılı aşkın bir süredir ABD’de kaçak olan Larios’un, geçtiğimiz hafta Houston’daki George Bush Havaalanı’na vardığında FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı ajanları tarafından yakalandığı kaydedildi.

“ÇOK ÖNEMLİ BİR ADIM ATILDI”

New York Doğu Bölgesi (EDNY) Başsavcısı Breon Peace, MS-13’ün dünyadaki üst düzey liderlerinden biri olan Larios’un tutuklanmasının önemli bir başarı olduğunu belirterek, “Uluslararası suç örgütünün çökertilmesi için çok önemli adım atıldı. Larios, yakında Long Island’daki federal bir mahkemede yargıç karşısına çıkacak. Burada, MS-13, onun emirleri doğrultusunda hareket ederek çok fazla kan döktü.” dedi.

Başsavcı Peace, Larios’u ele geçirmekle ABD kolluk güçlerinin çok önemli bir başarı elde ettiğini kaydetti.

FBI yetkilileri, suç örgütünün üst düzey liderlerinden biri olan Larios’un artık parmaklıklar ardında olduğunu, FBI’ın bu korkunç uluslararası suç örgütünün geri kalan kaçaklarını bulmak için diğer güvenlik güçleriyle iş birliği yapmaya devam edeceğini kaydetti.

Larios ve suç ortakları aleyhine 2020 yılında hazırlanan iddianamede, yakalanan Larios’un, MS-13 suç örgütünün farklı komuta ve kontrol yapısının tamamının bir üyesi olduğu kaydedildi. Larios’un, MS-13 örgütünün El Salvador, Meksika, ABD ve dünya çapındaki operasyonlarında önemli liderlik rolleri oynadığı öne sürüldü.

Larios’un 2002 yılından itibaren diğer MS-13 liderleriyle birlikte hapishanedeyken aldıkları kararlarını hayata geçirmek ve uygulamak için oldukça organize, hiyerarşik bir komuta ve kontrol yapısı kurdukları kaydedildi.

Bugüne kadar çok sayıda MS-13 örgütü üyesi yakalandı. Larios’un da içinde olduğu hapishanedeki lider kadrosunun, El Salvador’da, ABD’de ve başka ülkelerdeki şiddet ve cinayet eylemlerini yönettikleri, MS-13 örgüt üyelerini eğitmek için askeri eğitim kampları kurdukları belirtildi.

İddianameye göre, 2012 yılından itibaren Larios ve diğer lider kadrosu üyelerinin, El Salvador hükümetinden fayda ve imtiyazlar sağlamak için yetkililerle pazarlık yaptıkları iddia edildi. Larios’un da içinde olduğu MS-13 liderlerinin, El Salvador’daki sivil nüfusu tehdit ettiği, kolluk kuvvetlerini ve askeri yetkilileri hedef aldığı ve ülkedeki seçim sürecini manipüle etmek için kamunun gözleri önünde şiddet gösterilerine giriştiği belirtildi.

70’TEN FAZLA CİNAYET İDDİASI

İddianamede, Larios’un diğer üst düzey liderlerle birlikte ABD için almış olduğu kararlar çerçevesinde belirlenen operasyonları organize etmek için ülkeye geldiği öne sürüldü.

Larios’un, ülkeye silah ve uyuşturucu sokmak için bağlantılar kurmak üzere ABD’ye gönderildiği iddia edildi. Larios’un, ABD ve Meksika’nın da dahil olduğu MS-13 faaliyetlerinin dünya çapında genişletilmesini yönettiği, diğer uyuşturucu karteller ve insan ticareti yapan kaçakçılarla iş birliği yaptığı ifade edildi. Larios’un da içinde olduğu MS-13’ün liderlik yapısının, ABD’deki örgüt hedeflerine ulaşmak için şiddet eylemleri gerçekleştirdiği belirtildi.

Larios’un, MS-13 örgüt üyelerini ülkenin bazı bölgelerinde cinayetler, cinayete teşebbüsler, saldırılar, adam kaçırmalar, uyuşturucu kaçakçılığı, bireylere ve işletmelere gasp ve adaleti engelleme suçları işlediği ve haraç toplama emirleri verdiği iddia edildi.

ABD’den El Salvador’daki MS-13 liderlerine banka havalesi yoluyla suç faaliyetlerinden elde edilen gelirler gönderildiği belirtildi. İddianamede, New York’un Long Island bölgesinde şimdiye kadar MS-13 suç örgütü ve liderleri aleyhine yüzlerce ceza davası açıldığı, 2009’dan günümüze kadar bölgede 70’ten fazla cinayetin işlenmesinden MS-13’ün sorumlu tutulduğu kaydedildi.

KAYNAK: VOİCE OF AMERİCA (VOA) TÜRKÇE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir