Toyota Başkanı, GR Yaris ile Kaza Yapıp Takla Attı [Video]

Toyota CEO’su Akio Toyoda, iş firmanın ürettiği performans otomobillerini test etmeye geldiğinde direksiyon başına geçmesiyle tanınıyor. Toyoda’nın zaman zaman da “Morizo” takma adıyla çeşitli yarış etkinliklerinde de mücadele ettiği biliniyor. 67 yaşındaki Toyoda, GR Yaris ile pistte deneme yaparken takla attı. 

Aralık 2023’te de bir kaza yapan Toyoda, Toyota Teknik Merkezi Shimoyama’da yapılan testlerde aracı kendisi kullandı. Co-pilot koltuğunda ise dokuz defa Japonya ralli şampiyonu olan Norihiko Katsuta yer aldı. 

İşte o kaza

Yakın zamanda paylaşılan araç içi kamera görüntülerinde GR Yaris’in neden takla attığı görülüyor. Kazadan sonra ilk olarak Katsuta araçtan çıkarken sonrasında da Toyoda kendisini aracın içinden çıkarmayı başardı. Dört tekerden çekişli hatchback ters döndü ve o şekilde kaldı. Araçtaki her iki isimde de herhangi bir yara ya da hasar olmaması sevindirici oldu. 

Toyota, ağır hasarlı olan GR Yaris’i firmanın yeni tesislerinin açılışında sergiledi. Bu kararın nedeni olarak da firmanın, araçları parçalanana kadar test ettiğini göstermek istemesi oldu. Genellikle hasarlı araçlar tamir edilip ek testlerden geçiriliyor. Toyota ise bu araçla ilgili bir istisna yapmış durumda. Toyota, GR otomobilleri dünya çapında popüler hâle getirmesiyle biliniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir